RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
Tarikh/ Hari: 22.3.2012 /Khamis Masa : 3.30 hingga 4.30 petang Kelas : 1 Mawar Bil. Pelajar : 34 orang M/ Pel : Bahasa Malaysia
Tema : Kebersihan
Tajuk : Rumah saya bersih
Objektif : Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, murid-murid dapat:
i. Membaca perkataan yang mengandungi dua atau tiga suku kata dengan sebutan yang betul.
ii. Membaca dan memberi erti perkataan dengan betul dan tepat.
iii. Menulis perkataan yang mengandungi dua atau tiga suku kata dengan betul dan tulisan yang kemas.
Pengetahuan Sedia Ada :
Murid-murid telah tahu mengeja perkataan yang mempunyai dua atau tiga suku kata dengan betul dan tahu tentang menjaga kebersihan rumah.
Konsep : penggabungjalinan, bacaan intensif
Bahan : Petikan dalam bentuk ICT, buku teks, lembaran kerja
Nilai : rajin, bekerjasama, tolong menolong
Kemahiran :
Fokus Utama:
Standard kandungan: 2.2 : membaca dan memahami perkataan, frasa dan ayat
daripada pelbagai sumber dengan sebutan yang betul.
Standard pembelajaran: 2.2.1 :membaca dan memahami perkataan yang mengandungi
dua atau tiga suku kata, diftong, vokal berganding, digraf
dan konsonan bergabung dengan sebutan yang betul.
Fokus sampingan:
Standard kandungan: 3.2 : menulis secara makanis berdasarkan bahan yang diberi
dengan betul dan kemas.
Standard pembelajaran: 3.2.4 : menulis perkataan yang mengandungi dua atau tiga suku
kata, diftong, vokal berganding,digraf dan konsonan
bergabung dengan betul dan tulisan yang kemas.
Langkah/Masa | Isi Pelajaran | Aktiviti Pengajaran Pembelajaran | Catatan | |
Aktiviti Guru | Aktiviti Murid | |||
Set Induksi (5 minit) | Berbual dan menjawab soalan berkaitan dengan gambar tunggal yang dipamerkan | Guru menunjukkan sekeping gambar tunggal tentang kebersihan | Murid menjawab soalan yang di utarakan. | Lampiran 1 Gambar tunggal |
Perkembangan Langkah 1 (10 minit) | Suku kata terbuka dan tertutup. Belajar cara membaca, -bacaan luncuran -bacaan intensif | Guru membimbing murid membaca petikan dan bersoala jawab mengenainya. | Membaca petikan tentang menjaga kebersihan rumah. Secara kelas dan individu -membaca suku kata terbuka dan tertutup yang terdapat dalam petikan. | Tajuk: rumah Mira bersih |
Langkah 2 (15 minit) | Cara-cara menolong ibu bapa dirumah | Bersoal jawab tentang isi petikan | Membaca petikan secara individu dan menyatakan cara-cara membantu ibu bapa di rumah | Lampiran 2 petikan |
Langkah 3 (15 minit) | Sinonim Suaikan maksud | Guru mengedarkan lampiran tentang sinonim | Membaca dan menyesuaikan maksud perkataan yang diberikan | Lembaran kerja 1 |
Langkah 4 (10minit) | Pentaksiran Pemulihan | Mengedarkan lembaran kerja Mengedarkan lembaran kerja. | Membaca kata kerja sebagai pilihan jawapan dan menggariskan kata kerja yang paling tepat bagi ayat yang diberi. Melengkapkan permainan bahasa ”bunga kata.” | Lembaran kerja 2 Lembaran kerja 3 |
Penutup (5 minit) | Rumusan | Menyenaraikan langkah-langkah menjaga kebersihan di rumah. | Menjawab rumusan; rumah kotor, semut, lipas, tikus, lalat akan bermaharajalela dan mengakibatkan berbagai penyakit. |
Refleksi : Murid-murid yang lemah terpaksa dibimbing untuk membaca petikan dengan betul. Murid-murid terpaksa diberikan masa untuk menjawab seoalan.
glitter-graphics.com
No comments:
Post a Comment